Enchanted Mesa, oryginalny wzór autorstwa Stephena Westa

Przeszukując obfitujące w inspiracje zasoby dziewiarskiego serwisu Raverly natrafiłam na ciekawy wzór, który swoją konstrukcją i wyglądem łamie standardowe zasady projektowania dzianin.

Enchanted Mesa, wzór autorstwa Stephena Westa

Uwielbiam rzeczy nietypowe i lubię nowe wyzwania dlatego bardzo zaciekawił mnie projekt swetra składającego się z samych rzędów skróconych, o rękawach umieszczonych na dwóch różnych poziomach korpusu i rozmiarówką regulowaną grubością włóczki.

Bardzo sobie cenię w pracach Stepehena Westa nowatorskie podejście do projektowania.

Jego wzory są ciekawe, kolorowe i nieco szalone oraz pozwalają na nieograniczone możliwości dopasowania i rozwinięcie twórczych zdolności.

Wzór został tak opracowany, aby móc wykorzystać do jego zrobienia resztki włóczek, które zalegają w naszych szafach. Każdy rząd skrócony można wykonać innym rodzajem włoczki a efekt końcowy zależy wyłącznie od nas.

Przekonałam się, że Enchanted Mesa według Stephena Westa może wyglądać całkowicie inaczej w zależności od zastosowanej włóczki. Dziergając go z różnych materiałów możemy uzyskać awangardowy, wyrazisty look lub też stonowany i romantyczny sweter oversize.

Jeśli potrzebujesz inspiracji, na portalu Raverly możesz obejrzeć około dwóch tysięcy (!) różnych wersji wykonania tego swetra. Ta liczba robi wrażenie i pokazuje, jak wiele osób postanowiło wykonać ten oryginalny projekt od tej pory.

Whirl od Scheepjes

Moja, bardziej klasyczna wersja swetra, postała dzięki połączeniu włóczki z efektem ombre, koronka Whirl marki Sheepjes oraz miękkiej i puszystej nitki MÅNESTRÅLE marki Camarose.

Whirl , Scheepjes:

 • materiał: 60% Bawełna 40% Akryl
 • grupa włóczek: Fingering
 • waga/długość motka: 215 g = ok. 1000 metrów
 • zalecany rozmiar drutów: 3,5 – 4 mm
 • próbka: 10 x 10 cm = 25 o. x 44 rz. na drutach 3,5 mm

Duże, 212 gramowe i 1000 metrowe motki Whirl występują w najróżniejszych połączeniach kolorystycznych. Przejścia kolorów mogą przyjmować postać, w zależności od wybranej wersji motka, kolorowych pasów lub dawać efekt bardzo subtelnego ombre.

Ja wybrałam motek w ciepłych, beżowo-karmelowych odcieniach o nazwie Caramel Core Blimey 756

Początkowo, chciałam połączyć Scheepjes Whirl z cienką włóczka moherową, ale już po wykonaniu pierwszych rzędów wiedziałam, że kid silk w postaci golfu otulającego szyję nie będzie dla mnie dobrym wyborem. Moher zbyt mocno mnie „smyrał”.

Z tego względu zdecydowałam się użyć jako drugiej nitki, miękkiej i delikatnej w dotyku alpakowej MÅNESTRÅLE marki Camarose i uważam, że był to strzał w dziesiątkę. Co ważne, MÅNESTRÅLE można używać zamiennie z włóczką MIDNATSOL ponieważ jedyna różnica między nimi jest taka, że MÅNESTRÅLE posiada subtelną nić brokatową i domieszkę poliestru a MIDNATSOL jest nitką jednolitą z domieszką Tencelu. W dotyku i użytkowaniu obie włóczki są niemal takie same.

Dzięki zastosowaniu włóczki Camarose, sweter jest miękki, lekki i wcale nie gryzie. Właściwości wizualne i użytkowe moheru (miękkość, puszystość , więcej objętości) zostały zachowane, ale bez irytującego smyrania i gubienia włosków. Kokonek Whirl zapewnia piękny efekt płynnego przechodzenia kolorów i jest bardzo przyjemny w dotyku.

Co ważne, do wykonania swetra w rozmiarze L (noszę rozmiar 42 i mam ok. 100 cm w biuście) zużyłam tylko jeden koronek Scheepjes Whirl i 5 szt. CaMaRose MÅNESTRÅLE w kolorze 9008 LYS BEIGE (Jasny beż).

MÅNESTRÅLE od Camarose

 • skład 68% baby alpaca, 12% merino, 16% polyamid i 4% polyester
 • próbka: 19-22 o. x 30-36 rz. przy 1 nitce na drutach 3 mm.
 • próbka alternatywna: 2 nitki MÅNESTRÅLE na drutach 4 mm , 17-18 oczek = 10 cm. 3 nitki MÅNESTRÅLE na drutach 5 mm, 14-15 oczek = 10 cm.
 • druty: 3.0 – 40 mm.
 • waga/długość: 25 grams = 200 meters.

 Praca ze wzorem

We wzorze Enchanted Mesa autorstwa Stephena Westa zastosowano wiele oryginalnych rozwiązań.

Jest dziergany od góry do dołu w okrążeniach.

Cały sweter składa się z rzędów skróconych, które najpierw tworzą opadający na jedno ramię karczek, później, dziergane w innym kierunku, tworzą korpus a ostatni etap to wyrównanie i dostosowywanie długości.

Oczka na rękawy odkładane są na osobną nitkę na różnych wysokościach korpusu. Ten zabieg powoduje, że oba rękawy znacznie różnią się długością a sweter jest niesymetryczny.

Największym zaskoczeniem jest jednak to, że po założeniu prezentuje się znakomicie a brak symetrii staje się jego atutem. Dzięki zastosowaniu rzędów skróconych na całości swetra jest nowatorki i bardzo ciekawy. Na pewno nikt nie przejdzie obojętnie obok tego projektu.

2 komentarze
  1. Zachęcam, jest naprawdę prosty w wykonaniu. Cały czas robi się rzędy skrócone w „grupach” i ciężko się pogubić . Nawet ja dałam radę a niektóre wzory mnie pokonują 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.