Recenzja włóczki Phildar „Phil Natural Loops”

Phil Naturaal Loops
Phildar Phil Natural Loops w kolorze Natural

Skład

85% wełna alpaka, 15% wełna,

Phil Natural Loops to luźno przędzone pasma bardzo delikatniej wełny z alpaki okręcone cienką nitką dla nadania pętelkowej, falowanej formy.

Grubość

Waga motka – 50 gram
Długość nitki na motku – 30 mb
Ilość potrzebna na sweter – ok. 550 – 700 gram (moja bomberka w rozmiarze L powstała z 10 motków przy luźnym przerabianiu)
Zalecana grubość drutów lub szydełka – 11,0 mm

Phil Naturaal Loops
Phildar, Phil Natural Loops, Wełna merino

Struktura

Włóczka Phil Natural Loops ma ciekawą strukturę przędzy typu „bouncle”. 'Bą luouclé’ po francusku oznacza pętelki i odwołuje się do „supełków” tworzących się na nitce. Taka budowa nitki daje dzianinie charakterystyczny wygląd runa „baranka”. Włóczka jest druga ale z uwagi na słaby skręt, delikatna i przewiewna. Można przerabiać ją luźno lub ciaśniej, otrzymując pożądany efekt i gęstość dzianiny. Wyroby z Phil natural Loops przypominają wyglądem naturalny, wełniany kożuszek.

Kolorystyka

Phil Natural Loops dostępna jest w pięciu naturalnych kolorach: Ecru, Naturel, Chanvre (camel), Galet (szary), Carbon (czarny).

Phil Naturaal Loops
Phildar Phil Natural Loops

Komfort pracy

Wbrew pozorom włóczka, mimo swej nierównomiernej, pętelkowej struktury, nie jest zbyt problematyczna w przerabianiu (szczególnie przy luźnym przerabianiu na większych drutach) i dobrze się pruje pod warunkiem, że nie powtarzamy prucia wiele razy. Jest bardzo miła dla dłoni, nie jest szorstka. Odrobinę gubi włos przy dzierganiu.

Wbrew oczekiwaniom wynikającym z ilości metrów włóczki w motku (30 m), nitka , z uwagi na swoją grubość i puszystość jest dość wydajna. Na bamberkę w rozmiarze (z kontrastowymi wykończeniami) L użyłam 10 motków.

Walory użytkowe

Dzianina z włóczki Phil Natural Loops jest bardzo miękka i przyjemna dla skóry jednak z uwagi na swoją grubość i objętość, moim zdaniem najlepiej nada się na dodatki: czapki, chusty, kominy i zjawiskowe okrycia wierzchnie: kurteczki, kardigany i poncha. Bardzo ciekawie wygląda też w połączniku z innymi rodzajami włóczek.

Phildar Phil Natural loops

Z uwagi na luźny skręt, przy dzierganiu i podczas noszenia, może zostawiać włoski na ciemniejszych ubraniach.

Nie zmienia kształtu i nie rozciąga się nadmiernie po blokowaniu. Mimo swojej grubości jest lekka i puszysta.

Dzianina wykonana z włóczki Phil natural Loops jest bardzo wygodna, niezwykle ciepła i wygląda zjawiskowo. Nie gryzie i jest komfortowa dla ciała.

Co z niej wydziergałam?

Z włóczki Phil Natural Loops w kolorze „natural” powstała kurteczka Yelina w formie bamberki z kontrastowymi mankietami, listwą i kołnierzem z wełny merino. Wzór na bamberkę Yelina w języku francuskim i holenderskim znajdziecie na stronie producenta włóczki Phildar.

Phil Naturaal Loops
Kurteczka Yelina z włóczki Phil Natural Loops

Podsumowanie

Włóczka Phil Natural Loops ma szlachetny skład i jest bardzo komfortowa w noszeniu. Dzianiny z niej wykonane są bardzo ciepłe i przewiewne.

Włóczka jest gruba ale dzięki swojej nie skręconej strukturze jest również lekka i puszysta. Jest bardzo wszechstronna. Dobierając rozmiar drutów można dostosować gęstość dzianiny do swoich potrzeb – nadaje się więc na druty nr. 6 i 12. Dobrze znosi prucie, pod warunkiem, że nie robimy tego kilkukrotnie i nie zniszczymy delikatnej struktury nitki.

Phil Naturaal Loops
Yelina, Phil Natural Loops

Idealnie nadaje się na kurteczki, kardigany, czapki, szale , kominy. Wygląda pięknie w połączeniu z innymi typami włóczek, Dzięki falowanej strukturze, dzianina w niej wykonana wyglada jak naturalny kożuszek ale jest dużo lżejsza i bardziej komfortowa w noszeniu.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.