Skład
85% wełna alpaka, 15% wełna,
Phil Natural Loops to luźno przędzone pasma bardzo delikatniej wełny z alpaki okręcone cienką nitką dla nadania pętelkowej, falowanej formy.
Grubość
Waga motka – 50 gram
Długość nitki na motku – 30 mb
Ilość potrzebna na sweter – ok. 550 – 700 gram (moja bomberka w rozmiarze L powstała z 10 motków przy luźnym przerabianiu)
Zalecana grubość drutów lub szydełka – 11,0 mm
Struktura
Włóczka Phil Natural Loops ma ciekawą strukturę przędzy typu „bouncle”. 'Bą luouclé’ po francusku oznacza pętelki i odwołuje się do „supełków” tworzących się na nitce. Taka budowa nitki daje dzianinie charakterystyczny wygląd runa „baranka”. Włóczka jest druga ale z uwagi na słaby skręt, delikatna i przewiewna. Można przerabiać ją luźno lub ciaśniej, otrzymując pożądany efekt i gęstość dzianiny. Wyroby z Phil natural Loops przypominają wyglądem naturalny, wełniany kożuszek.
Kolorystyka
Phil Natural Loops dostępna jest w pięciu naturalnych kolorach: Ecru, Naturel, Chanvre (camel), Galet (szary), Carbon (czarny).
Komfort pracy
Wbrew pozorom włóczka, mimo swej nierównomiernej, pętelkowej struktury, nie jest zbyt problematyczna w przerabianiu (szczególnie przy luźnym przerabianiu na większych drutach) i dobrze się pruje pod warunkiem, że nie powtarzamy prucia wiele razy. Jest bardzo miła dla dłoni, nie jest szorstka. Odrobinę gubi włos przy dzierganiu.
Wbrew oczekiwaniom wynikającym z ilości metrów włóczki w motku (30 m), nitka , z uwagi na swoją grubość i puszystość jest dość wydajna. Na bamberkę w rozmiarze (z kontrastowymi wykończeniami) L użyłam 10 motków.
Walory użytkowe
Dzianina z włóczki Phil Natural Loops jest bardzo miękka i przyjemna dla skóry jednak z uwagi na swoją grubość i objętość, moim zdaniem najlepiej nada się na dodatki: czapki, chusty, kominy i zjawiskowe okrycia wierzchnie: kurteczki, kardigany i poncha. Bardzo ciekawie wygląda też w połączniku z innymi rodzajami włóczek.
Z uwagi na luźny skręt, przy dzierganiu i podczas noszenia, może zostawiać włoski na ciemniejszych ubraniach.
Nie zmienia kształtu i nie rozciąga się nadmiernie po blokowaniu. Mimo swojej grubości jest lekka i puszysta.
Dzianina wykonana z włóczki Phil natural Loops jest bardzo wygodna, niezwykle ciepła i wygląda zjawiskowo. Nie gryzie i jest komfortowa dla ciała.
Co z niej wydziergałam?
Z włóczki Phil Natural Loops w kolorze „natural” powstała kurteczka Yelina w formie bamberki z kontrastowymi mankietami, listwą i kołnierzem z wełny merino. Wzór na bamberkę Yelina w języku francuskim i holenderskim znajdziecie na stronie producenta włóczki Phildar.
Podsumowanie
Włóczka Phil Natural Loops ma szlachetny skład i jest bardzo komfortowa w noszeniu. Dzianiny z niej wykonane są bardzo ciepłe i przewiewne.
Włóczka jest gruba ale dzięki swojej nie skręconej strukturze jest również lekka i puszysta. Jest bardzo wszechstronna. Dobierając rozmiar drutów można dostosować gęstość dzianiny do swoich potrzeb – nadaje się więc na druty nr. 6 i 12. Dobrze znosi prucie, pod warunkiem, że nie robimy tego kilkukrotnie i nie zniszczymy delikatnej struktury nitki.
Idealnie nadaje się na kurteczki, kardigany, czapki, szale , kominy. Wygląda pięknie w połączeniu z innymi typami włóczek, Dzięki falowanej strukturze, dzianina w niej wykonana wyglada jak naturalny kożuszek ale jest dużo lżejsza i bardziej komfortowa w noszeniu.