Top 10 rękodzielniczych aplikacji na telefon

Aplikacje stały się nieodłącznym elementem codzienności. Pomagają nam w każdym obszarze życia, pilnują naszej diety, planują aktywność fizyczną. Obecnie, możemy znaleźć programy z każdej interesującej nas dziedziny.

Nic więc dziwnego, że w dobie rosnącego zainteresowania rękodziełem powstaje wiele aplikacji ułatwiających prace ręczne. Można znaleźć takie, które ułatwiają projektowanie lub wręcz projektujące za nas, proste i bardziej rozbudowane liczniki rzędów, programy pilnujące zapasów włóczek czy śledzące wykonanie projektu z różnych dziedzin rękodzieła. I choć większość z nich dostępnych jest w języku angielskim, to możliwości jest naprawdę wiele.

Z pewnością przyda się Wam krótki przewodnik po dostępnych aplikacjach.

1.Knit & Note, Anne Emilie Fosse

knit and note

O tej przydatnej i pięknej od strony graficznej, aplikacji dla dla Knitterów wspominałam już wcześniej, przy okazji wywiadu z jej autorką, Anne Emilie. Knit&Note jest dziewiarskim asystentem. W tej aplikacji możesz, miedzy innymi, przechowywać wzory, zaznaczać postępy w pracy i kontrolować zapasy włóczki. Posiada darmową wersję próbną, ale aby korzystać z niej w pełni, konieczne jest wykupienie subskrypcji.

2. Woolmi – knitting patterns, Elena Novikova

Woolmi, to przyjemna w obsłudze i przejrzysta aplikacja umożliwiająca szybkie wygenerowanie podstawowych wzorów na damski lub dziecięcy sweter zszywany lub z reglanem. Na początku wybieramy krój, długość, kształt dekoltu, długość rękawów. Następnym krokiem jest wpisanie swoich szczegółowych wymiarów oraz wymiarów próbki. Program sam wylicza zapotrzebowanie na włóczkę, wymiary swetra i szczegółową instrukcję jego wydziergania z czytelnymi schematami. Aplikacja jest darmowa i przyda się początkującym rękodzielnikom a także wszystkim, którzy w łatwy sposób chcą ułatwić sobie pracę.

3. KnitsThatFit Hats, KnitThatFit Sweaters, Jacqueline Raffo

KnitsThatFit to szczegółowy i rozbudowany generator wzorów na druty. Po uzupełnieniu szeregu danych, takich jak rozmiar, krój, rodzaj włóczki, ścieg i wiele innych, program wygeneruje gotowy wzór dziewiarski wraz ze schematem. W aplikacji można wprowadzić bardziej zaawansowane dane takie jak powtarzalny wzór z licznikiem rzędów, typy ściągacza czy dokładne wymiary ciała. Aplikacja występuje w dwóch wersjach, do projektowania czapek oraz swetrów a także w wersji premium poszerzona o dodatkowe funkcjonalności. KnitsThatFit można wypróbować bezpłatnie a później wykupić poszczególne jej funkcje lub całość.

planer need for Knit

4. Magic Needle: cross stitch, Artem Shal

Magic Needle to narzędzie, które szybko przekształci wybrane zdjęcie we wzór do haftu krzyżykowego. Wystarczy wybrać dowolną fotografię ze swojej galerii, ustawić kolorystykę, rodzaj nici i inne wybrane parametry, a program sam wygeneruje szczegółowy wzór z rozpisanymi kolorami do wykonania haftu techniką haftu krzyżykowego. To wszystko dostępne z poziomu telefonu komórkowego. Programu można używać przez 3 dni darmowo a póżniej skorzystać z subskrybcji. Aby dowiedzieć się więcej o aplikacji, odwiedź konto instargramowe jej twórcy.

5.Knitting Chart i Crochet Chart, Piet Hein van Clef

Zaawansowana aplikacja stworzona po to, aby pomagać w dzierganiu i opracowywaniu własnych dziewiarskich i szydełkowych projektów. Knitting Chart posiada wbudowany licznik rzędów i moduł do śledzenia postępów pracy z wygodnym podświetleniem poszczególnych linii wzoru. Z tym programem możliwe jest również szybkie konwertowanie schematu na wzór pisany za pomocą skrótów słownych. Knitting Chart to bardzo rozbudowana aplikacja przy pomocy której można też wgrać i śledzić wzory w PDF, przekształcać zdjęcia we wzory dziewiarskie, rysować i projektować dowolne wzory żakardowe a także projektować własne wzory na szydełko. Program można wypróbować bezpłatnie a pełna wersja jest płatna tylko raz, bez konieczności subskrybcji.

6. Knitting Genius – Knit Easy!, AnnapurnApp Technologies

Knitting genius to aplikacja stworzona do nauki dziergania. Można wybrać spośród czterdziestu różnych projektów i rozpocząć swoja przygodę z dzierganiem przy pomocy szczegółowych instrukcji „krok po kroku” dostępnych także w formie filmików. Aplikacja posiada także wbudowany licznik rzędów. Wersja podstawowa jest bezpłatna ale za rozszerzone funkcje trzeba opłacić roczną subskrypcję.

7.Knit it: tylko licznik rzędów , Pavel Kuzin

Knit it to jedna z nielicznych aplikacji w języku polskim. Developerzy stale rozwijają program dodając nowe funkcjonalności a na razie w darmowej wersji możemy skorzystać z jednego licznika rzędów. Aby mieć dostęp do pozostałych udogodnień trzeba skorzystać z subskrybcji rocznej lub miesięcznej.

need for knit

8.Amigurumi Today, Valeria Veretennikova

Amigurumi Today to zbiór darmowych (w wersji on line) wzorów na szydełkowe zabawki wraz z instrukcjami, które przeprowadzą Cię przez cały proces tworzenia. Jeśli lubisz tworzyć dla dzieci ta aplikacja będzie dla ciebie świetnym źródłem inspiracji.

9.Knitting Calculator, Tone Aurora oraz Knitting Helper, Kristofer Bjoernvik

Proste narzędzia pozwalające wyliczyć liczbę oczek potrzebnych do równomiernego zwężenia lub powiększenia dzianiny. Knitting Calculator jest płatne jednorazowo a Knitting Helper, w wersji z reklamami, jest aplikacją darmową.

aplikacja dla rękodzielników

10. Wooly for Raverly, CraftingBase LLC

Aplikacja zewnętrzna stworzona dla wszyskich korzystających z dziewiarskiego serwisu Raverly. Przy pomocy aplikacji możemy przeglądać wzory, wyświetlać je w PDF oraz śledzić postępy prac. Aplikacja pozwala także na wprowadzenie i aktualizowanie własnych zapasów włoczki czy drutów i dzieleniem się zdjęciami z innymi użytkownikami. Pełna wersja dostępna jest w subskrypcji rocznej lub miesięcznej.

Korzystacie z dziewiarskich aplikacji? Jakie są Wasze doświadczenia? Piszcie koniecznie w komentarzach!

5 komentarzy
  1. Jest ich jeszcze więcej ale starała się wybrać te najciekawsze 🙂 To zależy czego oczekujesz. Jeśli szukasz wielofunkcyjnego i zaawansowanego narzędzia do projektowania, szydełkowania, dziergania, żakardów to Knitting Chart jest fajne i płaci się tylko raz 🙂 A jeśli coś bardziej podstawowego ale pozwalającego szybko obliczać i wygenerować podstawowy model swetra to bardzo fajne jest Woolmi a jeśli taki „organizer” dziewiarski to Knit and Note 🙂

  2. Świetna ta woolmi. Wpisałam dane dwóch zrobionych i pasujących na mnie swetrów i wyniki rozliczenia oczek i wymiarów były bardzo zbliżone.

    1. To tez zdecydowanie mój faworyt 🙂 Lubię jeszcze Knit and Note a po te bardziej zaawansowane sięgnę gdy się kiedyś zabiorę za projektowanie. Będą super pomocą 🙂

  3. Super! Dziękuję za to zestawienie. Też nie miałam pojęcia, że jest tyle aplikacji 🙂
    Zaczynam od Woolmi 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.