Szydełkowe mapy Pukapuka. Jak je tworzyć samodzielnie.

Rękodzieło jest niezwykłe między innymi dlatego, że nic nie ogranicza naszych możliwości tworzenia. Wasze prace są dowodem na to, że jeśli połączymy dobre chęci, wytrwałość i odpowiednie narzędzia, możemy stworzyć rzeczy unikatowe.

Mówi się, że w naszych dłoniach kryje się możliwość kreacji własnego świata. A co jeśli przeniesiemy cały świat na szydełkowy kocyk? I to dosłownie?

Posłuchajcie, co o sobie i swojej pracy napisała Maria, laureatka konkursu Katia Designers Awards 5 , która dzieli się z nami sposobem na tworzenie szydełkowych map oraz pokazuje narzędzie dzięki któremu stworzymy dowolny wzór na szydełku drutach czy też haftując.

Dlaczego Pukapuka?

mapa na szydełku
Poduszka z mapą świata autorstwa Marii

Mam na imię Maria, ale w sieci funkcjonuję jako Pukapuka. Dlaczego? O tym za chwilę.

Szydełkować zaczęłam dawno temu w trakcie jednego z zimowych obozów, który organizowałam dla młodzieży. Grono dziewcząt, młodszych ode mnie bardzo kreatywnie rozwijało to hobby i pomyślałam, że też spróbuję, dla beki. Byłam wtedy już na studiach a w rodzinie nie miałam żadnych dziewiarskich tradycji (mama, babcie, nic). Początkowo wychodziły mi oczywiście kulfony, ale w końcu pykło!

Podczas seminarium magisterskiego już szydełkowałam cały czas, a wspominam o tym dlatego, że pracę magisterską pisałam o Polinezji Francuskiej. Tam, w archipelagu Tuamotu jest atol o nazwie Pukapuka… Nie wiedziałam jeszcze wtedy, że za kilka lat atol ten stanie się moim patronem jako Szydełkującego Geografa.

Kartografia i miłość do szydełka

Szydełkowe mapy Pukapuka

Mijały lata, pracowałam, wyszłam za mąż, urodziłam pierwsze dziecko, potem kolejne, a szydełko towarzyszyło mi cały czas. Ma ono bowiem tę zaletę, że o ile do pracy przy komputerze / czytania / pisania potrzebuję ciszy i spokoju, o tyle szydełkować mogę z dziećmi na głowie (dosłownie. W przenośni też.) I, patrząc z perspektywy, zastanawiam się, dlaczego tyle trwało, zanim olśniło mnie, że powinnam szydełkować… mapy! Kto, jeśli nie ja??? Dużo osób szydełkuje, ale kto z nich ma za sobą roczny kurs kartografii, kto zna zasady generalizacji map?

W tej chwili mam już tych szydełkowych map na koncie bardzo dużo, na poduszkach, kocach, łapkach do garnków, dywanach… Ale pierwsza była Afryka, ona też odegrała ważną rolę w mojej drodze i przeniosła mnie na wyższy poziom szydełkowego bytu.

Jak to się zaczęło?

 Zaczęło się od poduszki, która była prezentem dla znajomej po jej powrocie z misji w Afryce. Wtedy jeszcze do stworzenia wzoru użyłam kartki w kratkę i ołówka. Jednak jakiś czas później “spotkałam” na Instagramie Jess, autorkę wspaniałego szydełkowego bloga Make and Do Crew. Od niej dowiedziałam się o istnieniu strony stitchfiddle.com, która jest prostym i (w wersji podstawowej) bezpłatnym narzędziem do tworzenia własnych wzorów szydełkowych.

puka puka mapa na szydełku
Afryka na szydełku, Pukapuka

To był dla mnie ogromny skok rozwojowy i wielki ułatwienie w pracy. Wkrótce Jess zaprosiła mnie do napisania wzoru na jej bloga, co było oszałamiające, zważywszy na jej popularność i zasięgi oraz fakt, że w owym czasie nie miałam jeszcze na koncie żadnego napisanego przez siebie wzoru. Dla Jess powstał koc z… Afryką, techniką c2c i, mówiąc krótko, poszło!

Gdzie można spotkać Pukapuka?

Od tamtej pory opublikowałam kilkadziesiąt wzorów, głównie z mapami, lecz nie tylko. Są dostępne w moich sklepach na Etsy, Ravelry i LoveCrafts. Kilka darmowych wzorów dostępnych jest u mnie na blogu pukapuka.pl, sukcesywnie dokładam nowe. Moje prace można zobaczyć również na Facebooku i Instagramie.

Wygrałam konkurs Katia Designers Awards 5 poduszką z mapą świata (w odwzorowaniu Merkatora), opublikowałam wzór na dywanik z parzenicą w Simply Crochet a kolejne projekty czekają na publikację w tym i innych pismach szydełkowych.

Dywanik z parzenicą autorstwa Marii

Jak zrobić mapę na szydełku?

Na razie wszystkie moje wzory pisałam po angielsku, ale wkrótce to się zmieni i po polsku też coś się pojawi!

Natomiast zdradzę, że prawie wszystkie oparte są na schemacie graficznym, który jest przecież uniwersalny! Zazwyczaj wystarczy umieć wykonać półsłupek i zmieniać kolory. To właściwie wszystko.

Jeśli ktoś jest chętny zaprojektować własną szydełkową mapę, oto moje rady.

W wyszukiwarce obrazów Google wpisz nazwę terytorium, które cię interesuje (sugeruję wersję angielską, baza obrazków jest wtedy bogatsza), np. Africa map silhouette.

Spośród obrazów, które się wyświetlą, wybierz ten, który ma kontur najbardziej przypominający mapę, a nie rysunek, “swobodną kreskę” czy plamę.

Na stronie stitchfiddle.com wstaw go jako obraz bazowy do dalszej pracy, po czym dostosuj wielkość, liczbę rzędów i kolumn do swoich założeń na podstawie próbki.

Warto pamiętać, że im cieńszej włóczki używamy lub im nasz projekt jest większy, tym lepszą “rozdzielczość” mapy uda nam się uzyskać. (Jestem bardzo dumna z tego, że udało mi się zmieścić Europę na powierzchni 18×18 cm i widać bez wątpienia, że to… Europa!)

Kto obawia się od razu brnąć w mapy, niech pobawi się tym narzędziem do zaprojektowania dowolnego prostego wzoru. To duża satysfakcja, zrobić to samodzielnie!

Powodzenia!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.